Vabadusvõitluse mütoloogias kahtlemine on keenud päris kuumaks.
Paar tänast linki:
Marika Mägi
http://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/uus-eesti-ajalugu-muudab-eestlaste-muistse-vabadusvoitluse-ristisojaks.d?id=65520102&com=1
Marek Tamm oli Vikerraadio jutusaates
http://vikerraadio.err.ee/helid?main_id=1967421
Peaaegu 100 aastat tagasi, enne 1. maailmasõda kirjutas Albert Schweitzer omas "Kultuurifilosoofias" (3.pt) sellest tupikust kultuuri jaoks, mida elu vundamenteerimine ajalooliste müütidega tähendab.
Arusaamisega suhtume vabadussõja-järgsel 20.-date aastate noore Eesti üldsusesse, kus selline müüdiehitamine tõsiselt ette võeti.
Perestroika- ja taasiseseisvumise ajal oli esialgu loovat mõtlemist rõõmustavalt laialt. Aga 90-date alguses jäeti jälle oma peaga mõtlemine maha. "Ei ole vaja leiutada jalgrattaid, kui neid saab läänesttausta". Nii korrati ikka ja müüdikesed hakkasid taas köitvaid kihte kasvama, nagu pärlid oma karbis puhtas ojakeses.
Nüüd lõpuks on Albert Schweitzeri osutatud teema jõudnud Eesti kultuuris tähelepanuks.
Ärevaks teeb ainult kahtlus - kui "loomingulise palangu" tõuseb tõsine piigimurdmine müütide ümber, kas siis mahti olevikule ja tulevikule ka jääb?
Hea märk on veel see, et Schweitzeri "Kultuurifilosoofia" on uues trükis välja antud. Tähed on kaks korda suuremad, kui 82(?) aasta trükis. Võib olla hakatakse lugema
VastaKustuta